SR2U - nowy, unikalny przemiennik radiowy.
Każdy, kto korzystał z radiotelefonów (krótkofalówek) lub cb radio zauważył, że w warunkach miejskich zasięg tych urządzeń drastycznie maleje. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku urządzeń przenośnych, ponieważ zasięg ich pracy jest ograniczony przez zabudowę do dystansu 0,5-2 km.Wiele osób ma mylne wyobrażenie na temat możliwości tych urządzeń, które jest wykreowane przez filmy i media, gdzie widzimy np. funkcjonariusza policji, który z radiostacji ręcznej może komunikować się na odległość wielu km.
Jest to możliwe, ponieważ służby zawodowe oraz krótkofalowcy wykorzystują przekaźniki radiowe zainstalowane na najwyższych budynkach lub wieżach w aglomeracji.
Przekaźnik radiowy - zwany potocznie przemiennikiem - składa się w uproszczeniu z odbiornika, nadajnika i anten. Nadajnik retransmituje na innej częstotliwości to, co w danym momencie słyszy odbiornik i wykorzystując wysoko zamontowane anteny zapewnia przekazywanie informacji na wielokrotnie większym obszarze.
Niestety nie rozwiązuje to całkowicie problemu, ponieważ radiostacje ręczne przy większych odległościach od przemiennika - mimo że słyszą komunikaty - z powodu małej mocy swojego nadajnika nie są słyszane przez odbiornik stacji przekaźnikowej.
Tutaj pojawia się nowatorskie rozwiązanie zaprojektowane przez bydgoskiego radioamatora Artura SP2AGX z klubu SP2PUT. Artur - z pomocą kolegów - na potrzeby przemiennika SR2U zaprojektował stację przekaźnikową, która po za tradycyjnym nadajnikiem posiada kilka odbiorników, które mają zostać umieszczone w różnych dzielnicach Bydgoszczy. Dzięki temu krótkofalowcy z Bydgoszczy i okolic będą mieli zapewnioną pewną łączność w promieniu 10-20km od centrum Bydgoszczy z wykorzystaniem ręcznych radiotelefonów pracujących z niewielką mocą 0,5-1W.
Integralną częścią rozwiązania jest układ telemetrii w odbiornikach oraz sterowania zastosowany w nadajniku.
Nadajnik w oparciu o dane telemetryczne decyduje, z którego odbiornika sygnał jest najlepszej jakości i przekazuje transmisje tylko z wybranego odbiornika w danej chwili. Jeżeli w czasie pracy przez przemiennik korespondent przemieści się w taki sposób, że inny odbiornik będzie słyszał go lepiej, nadajnik rozpocznie retransmisje z kolejnego odbiornika.
Poniższa mapa ilustruje planowane rozmieszczenie elementów przemiennika na terenie Bydgoszczy. Komunikacja pomiędzy odbiornikami a nadajnikiem będzie realizowana przez sieć internetową, a przesył transmisji fonicznej oparty będzie o technologię VoIP
Nadajnik będzie zlokalizowany w centrum. Dla odbiorników przygotowane są lokalizacje w Fordonie oraz w okolicy ul. Hetmańskiej w centrum Bydgoszczy.
Poszukiwana jest lokalizacja dla odbiornika na Osowej Górze - optymalna lokalizacja została zaznaczona na zielono.
Pokaż Przemiennik SR2U na większej mapie
To co najważniejsze w projekcie
- łatwiejszy dostęp do przemiennika dla radiotelefonów pracujących z małą mocą na obszarze kilkukrotnie większym niż w przypadku klasycznych konstrukcji,
- rezygnacja z dupleksera (filtru antenowego), który w przypadku pasma 2m, na którym ma pracować SR2U jest kosztownym urządzeniem oraz wymagającym zaawansowanej wiedzy i sprzętu przy uruchomieniu,
- zaimplementowany sygnał telemetrii umożliwia równoległe przesyłanie - poza transmisją foniczną - innych danych np z automatycznej stacji pogodowej,
- możliwość rozbudowy o dodatkowe stacje odbiorcze w dowolnej chwili.
W najbliższych dniach rozpoczną się prace instalacyjne, z których przedstawimy wideo relację oraz opublikujemy więcej informacji na temat tego projektu.
Apel do radioamatorów z Bydgoszczy - każdy, kto może pomóc w zdobyciu lokalizacji dla odbiornika na Osowej Górze proszony jest o kontakt:
Sławek SQ2HCZ - telefony, formularz kontaktowy
Forum dyskusyjne - sp7pki.iq24.pl
  ocen 3016