strona główna

Radio Blackouts R1

fot. George Lepp / Microsoft Encarta, Interactive World Atlas, 2000Na chwilę obecną (sobota 10:00) na pasmach radiowych w zakresie KF (0-30MHz) odczuwalny jest spadek propagacji jonosferycznej.
W nocy z piątku na sobotę do Ziemi dotarła fala cząstek z wybuchu słonecznego klasy X2.1 który miał miejsce 7 września. Efektem tego jest burza magnetyczna o sile G1-G2 która ma wpływ na obecną sytuację propagacyjną a także na zjawiska występujące na biegunami Ziemi.
To za sprawą cząstek słonecznych wpadających w ziemskie pole magnetyczne w nocy z soboty na niedzielę będzie można w Polsce zobaczyć zorzę polarną. Aby zwiększyć swoje szanse na obejrzenie zorzy warto wyjechać na północ od miasta między 23 a 2 w nocy. Dzięki temu blask miejskich świateł nie będzie utrudniał obserwacji w kierunku północnym.
Wracając do łączności radiowej:
Dla osób używających łączności radiowej lokalnej na fali przyziemnej (CB radio, łączność służb profesjonalnych, krótkofalówki pmr) sytuacja ta nie nie będzie miała wpływu na zasięg i jakość połączeń.
Odczuwalny jest na chwile obecną spadek zasięgu stacji radiofonicznych na falach krótkich oraz ograniczone możliwości łączności w pasmach dla krótkofalowców.
Sytuacja ta potrwa prawdopodobnie do poniedziałku.


Podziel się


3.8
  ocen 14184

Polecamy