Radiotelefon Intek H520 - wyniki testu
W ostatnich tygodniach do sprzedaży trafił nowy ręczny radiotelefon Intek H520.
Zanim wprowadziliśmy go do swojej oferty postanowiliśmy sprawdzić jego możliwości w zakresie pracy z ręki jaki i z samochodu.
Pierwsze wrażenie
Radiotelefon zrobiony jest solidnie, wrażenie robi bardzo duży wyświetlacza który dostarcza informacje o ustawionych parametrach takich jak:
numer kanału oraz częstotliwość,
wybrany rodzaj modulacji,
poziom sygnału zarówno w czasie nadawania jak i odbioru,
moc wyjściową nadajnika,
wybrany tryb pracy w ustawieniach multistandard,
tryb pracy kompresora dźwięku,
stan baterii lub akumulatorów.
Gumowa klawiatura pozwala na łatwe zmienianie ustawień a pokrętła blokady szumu oraz poziomu głośności stawiają wyczuwalny opór dzięki czemu nosząc radiotelefon na pasku nie ryzykujemy że ustawienia te się zmienią.
W fabrycznym zestawie znajduje się zasilacz sieciowy który umożliwia ładowanie akumulatorów bez ich wyjmowania z radiotelefonu, jest to o tyle istotnie że radiotelefony cb radio oferowane do tej pory nie miały takiej możliwości. Potrzebne była albo dodatkowa ładowarka albo przerobienie pojemnika akumulatorów.
W zestawie jest także coś co ucieszy kierowców, czyli zestaw do podłączenia radiotelefonu do gniazda zapalniczki i zewnętrznej anteny. Dzięki temu radiotelefon ten daje możliwości porównywalne z radiotelefonami samochodowymi niższej klasy, a zasilanie z instalacji pojazdu że czas pracy jest nieograniczony.
Test w terenie
Podczas pracy na akumulatorach z krótką fabryczną anteną radiotelefon pozwala na prowadzenie nasłuchu w promieniu kilku km. Czuły odbiornik sprawiał że będąc w centrum Bydgoszczy słyszani byli kierowcy znajdujący się na trasie wylotowej do Konina, czyli około 4 km.
Nadając z ręki otrzymaliśmy raporty o słyszalności w promieniu 1-2 km.
W przypadku łączności ze stacją bazową jest możliwy kontakt na odległość nawet kilku km.
Dużą zasługę ma w tym przypadku wbudowany kompresor modulacji który sprawia że jakość modulacji jest dużo wyższa niż w przypadku innych radiotelefonów ręcznych.
Korespondenci oceniali modulację na czwórkę w skali szkolnej co jest porównywalne z modulacją radiotelefonów samochodowych.
Bardzo użyteczną funkcją przy pracy z ręki jest automatyczna blokada szumów ASQ która uwalnia użytkownika od czynności związanej z ręczną regulacją blokady szumów.
Zaskoczyły nas wyniki pomiarów mocy nadajnika. Radiotelefon pracując na sześciu akumulatorach o napięciu 1,2 V każdy dawał faktycznie deklarowaną moc 4 W !!!.
- Pobór prądu przy nadawaniu wahał się w granicach 1,5-2A
- Pobór prądu przy nasłuchu (blokada szumów otwarta) to około 0,1A
- Gdy słyszana była stacja pobór wzrastała do około 0,15A.
Na podstawie powyższych danych można oszacować czas pracy.
Przykładowo dla akumulatorów o pojemności 1300 mAh i zakładając:
5 % czasu pracy nadajnika (4W)
10 % czasu odsłuchu pracujących stacji
85 % czasu nasłuchu z zamkniętą blokadą szumów
Teoretycznie czas pracy wynosi 6,5 godziny. Stosując większe akumulatory np. 2500mAh otrzymujemy koło 12 godzin pracy.
Test w samochodzie
Z uwagi na zakres częstotliwości praca radiotelefonem z wnętrza samochodu bez dodatkowej zewnętrznej anteny nie wchodzi w rachubę, sygnał jest bardzo mocno tłumiony i ogranicza zasięg do kilkuset metrów.
Producent w zestawie dostarcza kabel przyłączeniowy który pozwala zasilać radiotelefon z gniazda zapalniczki napięciem 13,6 V i jednocześnie pozwala podpiąć zewnętrzną antenę.
Radiotelefon przetestowaliśmy na trasie o długości 600 km. Jako antenę zewnętrzną użyliśmy popularnej anteny Hustler. Dzięki podstawie magnesowej i niewielkiej długości (1m) uzyskaliśmy kompaktowy przenośny zestaw do każdego samochodu.
Radiotelefon w samochodzie spisywał się poprawnie. Raporty otrzymane od korespondentów wskazywały że odbierani jesteśmy bardzo dobrze zarówno co do siły sygnału (pełne 4W) jak i jakości modulacji (włączony kompresor).
Od strony odbiorczej radiotelefon Intek H520 charakteryzuje się bardzo czułym odbiornikiem co sprawia że należy stosować raczej małe anteny ponieważ radiotelefon nie ma regulacji czułości odbiornika. Po prostu w dużych miastach gdzie panuje tłok na kanale 19 dłuższa antena powoduje że nawet na maksymalnie zaciągniętej blokadzie szumów przebija się przez nią wiele stacji na raz.
Pracę głośnika można ocenić jako poprawną jednak typowe cb radio samochodowe jest lepiej słyszalne w samochodzie, szczególnie gdy słuchamy muzyki w czasie jazdy.
W warunkach samochodowych funkcja ASQ czyli automatyczna blokada szumów tylko częściowo jest użyteczna. O ile na trasie po za miastem w dni wolne pracuje poprawnie, to w mieście przebijają się przez nią zakłócenia. Funkcja ASC z radiotelefonów President spisuje się tutaj znacznie lepiej.
Podsumowanie
Jako radio ręczne jest to bardzo udane urządzenie i możemy je polecić każdemu kto potrzebuje tego typu urządzenie do łączności w paśmie CB. Regulowana moc nadajnika oraz umiarkowane zapotrzebowanie na prąd sprawiają że w warunkach terenowych urządzenie to zapewni możliwość pracy od 5-ciu nawet do 12 godzin na jednym komplecie akumulatorów.
W samochodzie jego możliwości są porównywalne z radiotelefonami samochodowymi niższej klasy. Kompaktowe wymiary i możliwość podpięcia pod antenę zewnętrzną sprawiają że mamy mały przenośny zestaw który docenią osoby które nie mają możliwości zamontowania cb radio na stałe lub często przesiadają się na inne samochody.
Dla osób które będą używały radia na przemian jako ręcznego oraz samochodowego jedna bardzo ważna uwaga – przed podpięciem zasilania 12 V należy wyjąć przynajmniej jeden akumulator lub baterię z pojemnika.
  ocen 2017