strona główna

Jak zlokalizować cb radio blokujące kanał 19-ty.

Popularność cb radia sprawia, że raz na jakiś czas słychać na kanale 19-tym stały sygnał stacji, która uniemożliwia łączność innym użytkownikom. Najczęściej powodem jest przypadkowe zablokowanie mikrofonu (przycisku nadawania). Stację taką można łatwo zlokalizować.

Potrzebny będzie samochód z radiotelefonem cb, mającym regulację czułości odbiornika (RF-GAIN) oraz wskaźnik poziomu sygnału (s-metr).

Cała zabawa polega na poruszaniu się samochodem i obserwowaniu wskaźnika poziomu sygnału.
Na początek szukamy miejsca, gdzie przy pełnej czułości odbiornika sygnał jest na maksymalnym poziomie (nadajnik jest w promieniu (1-3km). Będąc w takim miejscu, zmniejszamy pokrętłem RF-GAIN czułość tak, aby poziom sygnału był na połowę skali. Następnie poruszamy się samochodem w takim kierunku, aby sygnał znowu rósł do maksimum. Znowu zmniejszamy czułość odbiornika (sygnał na połowę skali) i dalej poruszamy się w poszukiwaniu maksimum.
Gdy przy całkowicie ograniczonej czułości odbiornika, odbierany sygnał jest na pełną skalę oznacza to, że poszukiwana stacja jest w promieniu około 300-500m.
W tym momencie należy wykręcić antenę z gniazda antenowego (jeżeli jest to antena na podstawie magnesowej to po jej wykręceniu podstawę należy na dachu pozostawić), zwiększyć czułość radia tak, aby sygnał był widoczny i kontynuować jazdę w poszukiwaniu maksimum. Po jego znalezieniu redukujemy czułość radia tak samo, jak przy jeździe z anteną.
Przy czułości zredukowanej do minimum i sygnale na maksimum wystarczy rozejrzeć się wokół samochodu. W promieniu kilkunastu metrów będzie stał poszukiwany samochód z uruchomionym nadajnikiem.

Jeżeli kierowcę łatwo zlokalizować wystarczy go poinformować - przeważnie okazuje wielkie zaskoczenie :)

Jeżeli kierowcy nie ma pozostaje wykręcić antenę, włożyć ją pod samochód, a za wycieraczką włożyć kartkę z informacją. Uwaga: istnieje ryzyko że końcówka mocy tego może nie wytrzymać - decyzja należy do Ciebie.

Poniżej mapa ilustrująca odnalezione namierzone przez nas stacje, które zablokowały kanał 19-ty w Bydgoszczy.
Po kliknięciu dostępny jest także krótki opis "pacjenta".


Pokaż Stacje cb radio blokujące kanał 19-ty na większej mapie

4.4
  ocen 1443

Polecamy